Jak napsat motivační dopis

Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis se v posledních letech změnil z rozsáhlých esejí na stručné průvodní dopisy. Jeho účelem je stručně představit žadatele a zaujmout personalistu či čtenáře pro následné osobní setkání. Některé společnosti požadují motivační dopis, na který je třeba se zaměřit. Jinak stačí krátký průvodní dopis. Bez ohledu na typ dopisu platí několik osvědčených rad.

Při psaní motivačního dopisu je klíčové uvědomit si, koho oslovujete. Je důležité zaujmout personalistu, který nemá čas na rozsáhlé texty. Soustřeďte se na informace, které zajímají personalistu a které souvisí s danou pozicí, a na aspekty, které nejsou již zahrnuty v životopise. Rozsah motivačního dopisu by neměl přesáhnout polovinu stránky A4. Personalisté mají málo času a dlouhé dopisy se často nečtou a skončí odloženy.

Pokud je to možné, oslovte konkrétní osobu. Většina personalistů ocení osobní oslovení a originální přístup, místo generických šablon z internetu. Většina inzerátů uvádí kontaktní osobu nebo se dá najít na webu firmy.

Stejně jako u životopisu, i v motivačním dopise je klíčové vyvarovat se pravopisných chyb. Pokud je to možné, nechte si svůj dopis zkontrolovat někým dalším.

Dbejte také na správné uvedení jmen osob a firem, kterým píšete. Není vhodné chválit firmu ABC a pak takový dopis posílat firmě CBA.

Ať už dopis odesíláte přes formulář nebo e-mailem, nezapomeňte uvést kontaktní údaje – ideálně telefonní číslo a e-mailovou adresu. Po odeslání buďte připraveni přijímat hovory z neznámých čísel v následujících dnech až týdnech. I kdyby to mohl být prodejce, mohl by to také být personalista, který by chtěl domluvit schůzku. Pokud nejste schopni hovor přijmout, zavolejte zpět co nejdříve. Stejně tak pravidelně kontrolujte složky nevyžádané pošty či “hromadné pošty”.

Zdravím, mám bohaté zkušenosti jako uchazeč.

Často se setkáváme s tím, že motivační dopisy jsou plné obecných frází a sebestředných vyjádření úspěchů, které nemají žádnou souvislost s konkrétní pozicí, na kterou se uchazeč hlásí. Připadá to tak, jako by autoři těchto dopisů vykřikovali: “Vidíte, jak jsem úžasný? Rozhodně byste mě měli chtít!” Častým zakončením je: “Jsem přesvědčen/a, že jsem pro tuto pozici ideálním kandidátem.” Nicméně pravda je, že personalisté po přečtení těchto dopisů málokdy cítí motivaci pozvat takové uchazeče na osobní setkání. Tento způsob spíše odrazuje od další komunikace.

Stejně jako u životopisu, i v motivačním dopise je klíčové zaměřit se na specifika dané firmy a pozice. Představte se a místo toho, abyste mluvili pouze o sobě, zdůrazněte, co vás na této pozici a firmě zaujalo. Vyjádřete své pochopení pro důležitost této role a zvolte 1-2 klíčové dovednosti či vlastnosti, které byste mohli do firmy přinést.

Například: “U pozice vedoucího prodejny mě nejvíce zaujala celková zodpovědnost, kterou s sebou nese, a která mi připomíná vedení vlastní firmy. Rovněž mě oslovila možnost pracovat s lidmi a ovlivňovat prodejní tým. Mám za sebou zkušenosti s vedením týmu 15 lidí, kteří byli spokojeni s mou prací. Během posledních 7 let jsem také zodpovědný/a za finanční i provozní výsledky svého oddělení.”

Tímto přístupem ukazujete, jak může skutečně zaujmout motivační dopis.

Děkuji za pozornost.

Takto vypadá motivační dopis, který skutečně upoutá pozornost

  • Oslovte konkrétní osobu: Přímo se obraťte na personalistu nebo jinou odpovědnou osobu ve firmě, čímž ukážete svůj zájem a personalizovaný přístup.
  • Stručnost s výrazným obsahem: Zaměřte se na klíčové body, které představují vaše dovednosti, zkušenosti a přínos pro firmu. Stručně, ale jasně vyjádřete, proč jste vhodným kandidátem.
  • Oživte ho konkrétními příklady: Použijte konkrétní situace, ve kterých jste prokázali své schopnosti a dosáhli úspěchů. To pomůže doložit vaše tvrzení a představit vaši hodnotu pro danou pozici.
  • Zaměřte se na potřeby firmy: prozkoumejte, co je pro firmu důležité, a zdůrazněte, jak můžete naplnit tyto potřeby a přinést přidanou hodnotu. Ukážete tak svou znalost firmy a svůj zájem o její rozvoj.
  • Ukončete s důrazem na další kroky: V závěru dopisu zdůrazněte svůj zájem o osobní setkání nebo pohovor a uveďte, že jste připraveni poskytnout další informace na vyžádání.

Jak motivační dopis, tak i životopis (případně další požadované dokumenty) převeďte do formátu pdf a odešlete na kontaktní adresu nebo pomocí formuláře.

Hledáte nabídky práce ve svém okolí?

Pokud hledáte aktuální pracovní nabídky ve svém regionu, vyzkoušejte lokální pracovní web www.pracebrigadypraha.cz.

Leave your thoughts

Spravujeme facebookovou skupinu s nabídkami práce v Praze. Pravidelně do ní přidáváme nové pracovní pozice v Praze a okolí. Připojte se ke skupině a Facebook vám naservíruje aktuální pracovní nabídky.
Facebooková skupina
s nabídkou práce

Brigády v Praze a okolí

Členění brigád dle skutečného místa výkonu v pražském regionu.

Práce pro specifické skupiny pracovníků

Nabídka pracovních míst pro specifické skupiny zaměstnanců, které mají určité časové, zdravotní či jazykové omezení.

Články & zprávy

Představení zaměstnavatelů v Praze a okolí, tipy na zajímavé pracovní pozice a příležitosti. Aktuality z Prahy a okolí. Zprávy a informace týkající se práce a zaměstnání.

Jak napsat motivační dopis

Všechny články, Rady a tipy

Jak napsat motivační dopis Motivační dopis se v posledních letech změnil z rozsáhlých esejí na stručné průvodní dopisy. Jeho účelem...

Číst více >

Hledám novou práci

Všechny články, Rady a tipy

Hledám novou práci Hledání práce je činnost, která vyžaduje hodně času, stresu a úsilí. Uchazeči o zaměstnání musí podniknout mnoho...

Číst více >

Jak se připravit na pohovor?

Všechny články, Rady a tipy

Co vše bych měl vědět před pohovorem? Pohovor s personalisty má za cíl získat co nejvíce informací o vašich dovednostech,...

Číst více >

FB skupiny v Praze a okolí

Dění ve městě, Rady a tipy

Připojte se do FB skupin v Praze a okolí V Praze a okolí provozujeme řadu facebookových skupin, která vám pomohou...

Číst více >

Nejlepší překladatelé a tlumočníci v Praze a okolí

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti

Jak vybrat v Praze nejlepšího překladatele nebo tlumočníka... Často jsou firemní HR specialisté pověřeni úkolem, vybrat pro dlouhodobou spolupráci spolehlivého...

Číst více >

Studium a výuka jazyků v Praze

Všechny články, Dění ve městě

Kde se v Praze učí jazyky nejlépe... V Praze působí velká řada jazykových škol a soukromých lektorů, kteří mohou pomoci...

Číst více >

Nabídky práce v Praze a okolí. Přehled pracovních příležitostí pro všechny, kteří chtějí pracovat v místě bydliště. 

Kontaktujte nás

Práce v místě bydliště z.s.
zapsaný spolek
mistni-prace.webnode.cz
info@pracebrigadypraha.cz